Az Esztergomi Bazilika a Magyar Római Katolikus Egyház legnagyobb temploma. Felújításának a tervezése már 2018-ban elkezdődött, de a tényleges kivitelezési munkálatok 2020. őszén indultak.
Cégünk 2020. április óta látja el teljeskörűen a műszaki ellenőri feladatokat a kivitelezés jelenleg folyó mind a négy ütemén. A munkálatok várható befejezése ütemenként eltérő, de a most induló IV. befejezésének várható ideje 2025. III. negyedévre várható.
Az Esztergomi Bazilika felújítása olyan magas szintű műszaki tudást és szakértelmet igényel, amelyet csak a legtapasztaltabb szakemberek tudnak biztosítani. A műszaki ellenőrzése során számos speciális területhez kell érteni, ahol a szakértelem és a precizitás kulcsfontosságú. Pl.: kupola fedése rézzel, az orgona felújítása, műemléki freskók, díszek felújítási munkái.
Elsőként érdemes megemlíteni az épület statikai felmérését és stabilizálást. Az eredeti épületet még Szent István építette, mely egy tűzvészben 1180-ban elpusztult. Ezt követően építették újjá, viszont az épületet számos jelentős sérülést szenvedett az évszázadok alatt. A felújítás tervezése alatt a szakemberek elvégezték a statikai állapot felmérést és megtalálták azokat a megoldásokat, melyek biztosítják az épület stabilizálását és hosszútávú fenntarthatóságát.
A második komoly kihívás a homlokzat és a tetőszerkezet felújítása, ezek szintén jelentős sérüléseket szenvedtek el. A sérült részek cseréje és felújítása során a megfelelő technológiák és anyagok megtalálása jelentette e legnagyobb kihívást.
A harmadik nagy terület az épület belső tereinek felújítása jelentette, ahol a gazdagon díszített falakat és a kupola belső terét is teljeskörűen fel kellett újítani. Mindezen munkákat úgy kellett biztosítani, hogy a Bazilika zavartalanul üzemeljen a megszokott módon.
Összességében elmondható, hogy a Szent Adalbert Főszékesegyház felújítása olyan magas tudást igénylő feladat, amelynek elvégzése csak a legtapasztaltabb szakemberek számára lehetséges. Ezek a feladatok olyan szakemberekkel oldhatók meg, aki rendelkeznek a szükséges tudással és tapasztalattal. Ennél a projektnél minden adott. A műszaki ellenőri feladatok során szoros együttműködés alakult ki a megrendelővel, a projektmenedzsmenttel és a kivitelezővel is, így a kivitelezés gördülékenyen, az ütemterveknek megfelelően halad. A végeredmény biztosítja majd a jövő generációi számára is ennek a páratlan építészeti és kulturális örökségnek a fennmaradását.